سنگ کاری نمای ساختمان

سنگ کاری نمای ساختمان

اصول سنگ کاری نمای ساختمان

بیشتر در کارهای جاده سازی در جلوی تپه و کوه هایی که ریزش دارد را با سنگ های مکعبی شکل که چکش کاری شده اند بکار می برند . این دیوارها را در مقابل ریزش خاک و سنگ های جدا شده از کوه می سازند. قطر این دیوارها معمولاً حدود ۵/۱ متر از پایین ، شروع و تا حدود ۴/۱ سطح بنای اولیه در بالای دیوار تمام می شود. این نوع دیوارهای نماکاری را گاهی بدون ملات می سازند یعنی اینکه روی دیوار محافظ را با تورهای سیمی می پوشاند تا از ریزش و خراب شدن آن جلوگیری کنند. تورهایی که در دیوارهای محافظ استفاده می شود باید از توری هایی گالوانیزه (ضد زنگ باشد)

سنگ کاری نمای ساختمان ,  سطوح قائم

سنگ کاری در سطوح قائم با انواع سنگهای پلاک و تیشه ای به انجام می رسد . قبل از سنگ کاری ساختمان سطوح قائم می بایستی از بالای ساختمان توسط شاقول ؛ کل نماشا قول اندازه انجام پذیرد تا سنگ های سنگ کاری شده در نما یک شکل و تراز شده و دقیقاً در یک راستا و از نظر افقی در یک خط قرار گیرد. ریسمان کشی و قپان بستن و جفت کردن سنگها و تعبیه اسکوپ و میله در سنگهای قائم با توجه به سنگینی سنگ و ارتفاع زیاد که بر روی نبشی استوار می گردد دقت زیادی انجام گردد و در انتهای دوغاب ریزی پشت سنگها به موقع انجام گردد تا در هنگام دوغاب ریزی پشت سنگها از تاب فشار سنگها جلوگیری نماید.

مراحل سنگ کاری نمای ساختمان کدام است؟

پس از بازدید متخصص سنگ کاری ساختمان از محل، انتخاب نوع نما از سوی کارفرما و بستن قرارداد، کار با اجرای داربست شروع می‌شود. سنگ کاری نمای ساختمان از اجرای نما در طبقه همکف شروع می‌شود و به سمت بالا و طبقات بالاتر ادامه پیدا می‌کند.

اجرای نمای سنگی ساختمان

در اجرای نمای سنگی ساختمان، با توجه به مدل نمای انتخاب شده، سنگ‌ها در ابعاد مناسب از سنگ فروشی خریداری می‌شوند و اجرا می‌شوند. برخی از سنگ‌ها مانند مرمر و گرانیت که تخلخل کمی دارند برای اجرای روی نما، نیاز به اسکوپ گذاری یا پیچ کاری دارند تا پس از اتمام کار سنگ کاری، به راحتی سقوط نکنند. برخی سنگ‌ها مانند تراورتن به دلیل تخلخل بالاتر و نفوذ ملات درون آن‌ها نیاز به اسکوپ گذاری و پیچ و رول‌پلاک ندارند.

در اسکوپ گذاری پشت سنگ به وسیله دستگاه فرز برش داده می‌شود و قطعه فلزی به نام اسکوپ درون برش ایجاد شده، جاسازی می‌شود، این قطعه فلزی باعث بیشتر شدن چسبندگی سنگ با ملات می‌شود و از طرفی هم مانند یک آویز عمل می‌کند و از سقوط سنگ نما در طی ناملایمات طبیعی جلوگیری می‌کند.

اجرای نمای سنگی ساختمان

نکاتی در رابطه با اسکوپ گذاری در حین اجرای نمای سنگی ,  
در اجرای نمایی مانند نمای رومی که تزیینات زیادی وجود دارد، باید برای اجرای ستون‌های برجسته و جلو آمده (میزان برجستگی تا ده سانتی‌متر) از طبقات همکف به بالا، اسکوپ گذاری و رابیتس کشی انجام شود حتی اگر از سنگ تراورتن برای ساخت نما استفاده می‌شود.

بخش‌هایی از نما که تا ۵ سانتی‌متر از دیگر بخش‌ها جلوتر آمده به اصطلاح سینه کفتری‌ها است باید رابیتس کاری و اسکوپ گذاری شود، هرچند از سنگ تراورتن برای اجرای نما استفاده شود.

سیم اسکوپ به طور سراسری در پشت سنگ اجرا نشود و به صورت جداگانه در چند قسمت مختلف اجرا شود. تا در صورت رها شدن، یکی از سیم‌ها، دیگر سیم‌ها توانایی نگهداشتن سنگ را داشته باشند.

اگر سنگ تراورتن توردار یا هر سنگ نمای توردار دیگری استفاده می‌شود، باید اسکوپ گذاری انجام شود زیرا برای چسباندن تور از چسب استفاده می‌شود و چسب مانع درگیری سیمان با سنگ می‌شود و به همین دلیل در چنین شرایطی اسکوپ گذاری لازم و ضروری است.

نکاتی در رابطه با اسکوپ گذاری در حین اجرای نمای سنگی

سنگ کاری نمای ساختمان به دلایلی مانند نشست زمین و به تبع آن جابجایی ساختمان، انبساط و انقباض به دلیل گرم و سرد شدن هوا با اختلاف زیاد، لرزش ساختمان در اثر زلزله، عدم چسبندگی مناسب دیوارهای بیرونی به ستون‌ها و در پی آن عدم چسبندگی سنگ نما به بدنه ساختمان، سنگ‌ها از دوغاب زیرین جدا می‌شوند و سقوط می‌کنند که به اصطلاح گفته می‌شود، سنگ ول می‌کند.

دوغاب سنگ کاری نمای ساختمان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
برای نتیجه بهتر و جلوگیری از سقوط سنگ‌های نما بهتر است از ماسه شسته برای تهیه ملات و دوغاب پشت سنگ استفاده شود، از نخاله‌های ساختمانی برای پر کردن فضای پشت سنگ استفاده نشود و تمام فضای پشت سنگ نما از دوغاب مرغوب باشد، پس از برش سنگ، خاک سنگ حاصل از فرزکاری از روی سنگ کاملاً تمیز شود، از اجرای نمای سنگی یا هر نمای دیگری در هوای سرد که امکان یخ زدن آب وجود دارد، پرهیز شود، دوغاب سنگ کاری ساختمان باید سیمان زیادی داشته باشد، از سیمان خشک برای بالا بردن سرعت خشک شدن دوغاب استفاده نشود و در نهایت پس از اتمام سنگ کاری نمای ساختمان باید دوغاب سفت شده پشت سنگ نما برای ۲ تا ۳ روز آبیاری شود.

دوغاب سنگ کاری نمای ساختمان باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 سنگ کاری نمای ساختمان ,  (, راه پله)

سنگ کاری راه پلهکه یکی از مشاعات ساختمان به حساب می‌آید معمولاً شامل سنگ کاری خود پله‌ها، سنگ کاری پاگردها و سنگ کاری دیوار راه پله است. برای سنگ کاری پله‌ها معمولاً از یک سنگ پله‌ای با ضخامت بیشتر از دیگر سنگ‌ها و طول متغیر استفاده می‌شود. برای سنگ کاری بخش پای پله و کف پاگردها نیز از انواع سنگ‌هایی استفاده می‌شود که هم ضخامت سنگ‌های کف هستند.

سنگ کاری دیوار راه پله و دیگر فضای مشاع ساختمان نیز به دو صورت پوشش اطراف پله‌ها تا نیمه به منظور نظافت راحت‌تر و ایجاد قاب برای اطراف درهای ورودی و آسانسور و یا ایجاد یک قاب تزیینی از سنگ روی دیوار اجرا می‌شود. لازم به یادآوری است که اسکوپ گذاری قسمت برجسته مانند قاب اطراف درها ضروری است.

 

 سنگ کاری ستون

یکی از انواع سنگ کاری ساختمان، سنگ کاری ستون است. گاهی به دلیل مهندسی، در فضای بزرگی مانند سالن یک واحد مسکونی، ستون اجرا می‌شود و گاهی نیز برای زیباتر کردن فضای داخلی از ستون‌های تزیینی استفاده می‌شود. یکی از راه‌های تریین ستون‌های داخلی و خارجی ساختمان، سنگ کاری است. استفاده از انواع سنگ طبیعی و مصنوعی برای این تزیین مناسب است. سنگ کاری ستون با استفاده از سنگ‌های صخره‌ای و صیقل نخورده و سنگ‌های مرمر، گرانیت و تراورتن صیقل خورده مرسوم است.

 

سنگ کاری ساختمان از جمله مراحل نازک کاری ساخت ساختمان به شمار می‌آید که نیازمند توجه در زمینه انتخاب سنگ با توجه به سلیقه و سبک دکوراسیون داخلی و خارجی، استخدام سنگ کار حرفه‌ای و استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب و با کیفیت است. در صورت نیاز به یک گروه یا فرد متخصص در زمینه سنگ کاری می‌توانید از سامانه آنلاین کارگشا به منظور ثبت سفارش سنگ کاریبهره ببرید.

نکات اجرای سنگ نما

در پی حوادث متعدد سقوط سنگ نما و خسارات جانی که بر جای می گذارد، ذکر نکاتی چند در مورد اجرای صحیح سنگ نما ضروری می نماید.
سنگ یک موجود زنده است و حیات دارد و در گرما و سرما و تحت فشار از خود عکس العمل نشان می دهد…
سنگ نما به یکی از علل زیر ممکن است اصطلاحا ول کند ( از نما جدا شود):
۱- نشست زمین و جابجایی ساختمان
۲- انبساط و انقباض حرارتی و برودتی
۳- لرزش و زلزله
۴- عدم چسبندگی مناسب به دیوارهای پیرامونی.
موارد ذیل جهت اجرای بهتر سنگ در نما الزامی است:
۱- استفاده از “ماسه شسته” در دوغاب پشت سنگ.
۲- عدم استفاده از نخاله برای پر کردن فضای دوغاب پشت سنگ (پشت سنگ تماما باید با دوغاب سیمان پر شود.)
۳- خاک حاصل از برش سنگ در هنگام فرزکاری، از پشت سنگ کاملا شسته شود.
۴- در هوای سرد و شرایطی که امکان یخ زدن آب هست، عملیات سنگ کاری متوقف شود.
۵- از دوغاب با سیمان زیاد استفاده شود.
۶- به هیچ عنوان از سیمان خشک روی دوغاب برای بالا بردن سرعت کار استفاده نشود.
۷- تمام سنگهای گرانیت و مرمریت اسکوپ شوند و در مورد سنگ تراورتن در جایی که سنگ ها در هم قفل و بست نشده و پیوسته نیست و یک قطعه سنگ به صورت تکی اجرا می شود(مانند قاب دور پنجره ها) حتما از اسکوپ استفاده شود.
۸- دوغاب سفت شده ماسه سیمان پشت سنگ به مدت ۲ الی ۳ روز آب پاشی شود.
۹- اگر پاشنه ستونهای برجسته نما روی زمین باشد می تواند تا ۱۰ سانتی متر با اسکوپ و بدون رابیتس کاری از عمده نما پیش آمد، ولی اگر ستونهای برجسته روی نما از نیمه نما (مثلا از طبقه یک به بالا) شروع می شود ، حتما احتیاج به زیر سازی با رابیس و اسکوپ دارند.
۱۰- برجسته کاریها (ستونها، سینه کفتری ها) حتما با رابیتس کاری و اسکوپ کار شود.(تا پنج سانتی متر با اسکوپ و از ده سانتی متر با اسکوپ و رابیتس کاری).
۱۱- اگر از سنگ تراورتن توری دار استفاده می کنید، تمام قطعات سنگ مانند سنگ گرانیت باید اسکوپ شود (توری پشت سنگها را با چسب می چسبانند و چسب از نفوذ دوغاب به درون سنگ ممانعت می کند و چسبندگی حاصل نمی شود).
۱۲- سیم اسکوپ به طور سراسری در طول یک سنگ اجرا نشود و یک سنگ بلند را در چند نقطه سیم اسکوپ جدا گانه بزنید (نکته: معمولا سنگهای بلند از وسطشان ول می کنند).
مواردی از اشکالات رایج:
• سنگ کاران برای جلوگیری از ریزش دوغاب از پشت سنگ، دو طرف انتهایی نما را معمولا با مچاله کردن گونی های سیمان و قرار دادن در بین سنگ و دیوار خارجی نما می پوشانند و بعد از اتمام سنگ کاری مبادرت به برداشتن گونی ها و پر کردن فضاهای خالی با ملات ماسه سیمان نمی کنند.
از این رو بعلت عدم چسبندگی مناسب قطعات سنگ کناری نما به دیوار پشتشان بعدا به موجب عواملی مانند وزش شدید باد، سنگها از نما جدا شده و سقوط می کنند.
• در برخی موارد جهت پر کردن زیر سازی ها (مثل قسمت I شکل تیرها یا ستونهای فولادی) از ملات گچ و یا گچ و خاک به منظور نصب آجر و یا سایر پر کننده ها استفاده می گردد و در نهایت روی آن سنگ کاری می شود و یا حتی بعضا جهت نگهداری اولیه و موقت قسمتهایی از سنگ کاری در حین کار از ملات گچ یا گچ و خاک استفاده می شود و بعدها در اثر جذب رطوبت یا خیس شدن، ملات مذکور متورم شده و باعث جدا شدن و سقوط سنگ اطراف خود می شود.
در این خصوص استفاده از چسب سنگ جهت نگهداشتن موقت سنگ و استفاده از ملات سیمان جهت زیرسازیها توصیه می شود.

فناوری سنگ کاری نمای ساختمان

در مورد خدمات
نصب محصولات ساخته شده از سنگ طبیعی یکی از پرهزینه ترین و پرمصرف ترین فرایندها است.سنگ کاری نمای ساختمان آنها نیاز به تهیه دقیق اسناد فنی ، محصولات ساخته شده از سنگ طبیعی ، سکوی کار و صلاحیت بالای متخصصان نصب دارند.سنگ کاری نمای ساختمان خطاهای نقض فن آوری های نصب هنگام از بین بردن پیامدهای کار نصب ضعیف و همچنین هزینه های قابل توجه در روند کار ، به مشتری ضررهای مالی قابل توجهی وارد می کند.

مزایای نما از سنگ طبیعی ساخته شده است و سنگ کاری نمای ساختمان

تقاضای ویژه برای سنگ طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا دارای ویژگی های عملکرد بسیار خوب و همچنین ویژگی های تزئینی بی نظیر است:

– یک ویژگی مهم ایمنی در برابر آتش است.

– مقاومت بالا در برابر تغییرات دما.

– انتخاب گسترده ای از راه حل های طراحی و معماری ؛

– ایجاد یک معماری منحصر به فرد ،

– عملی بودن در مراقبت ، عدم پایبندی به محیط بیرونی تهاجمی ، دوام ، عمر طولانی

– ظاهر قابل ارائه برای سنگ کاری نمای ساختمان

– پاکیزگی اکولوژیکی مواد.

سنگ طبیعی مورد استفاده برای سنگ کاری نمای ساختمان و روکش نما ، به لطف زیبایی ظاهری ، امکان ایجاد یک راه حل معماری منحصر به فرد را فراهم می کند. رو به نما با یک سنگ طبیعی قوام و خوش سلیقگی شما را نشان می دهد. علاوه بر این ، این ماده بسیار مقاوم و مقاوم در برابر سایش است که بدون ترمیم می تواند بیش از ۵۰ سال دوام داشته باشد.

برای نماها از گرانیت ، سنگ آهک ، گابرو ، لابرادوریت ، تراورتن استفاده می شود. انتخاب بین آنها به نیازهای مورد نیاز برای مقاومت مواد در این یا آن بخش از نما و داده های خارجی آن بستگی دارد.

سنگ های سنگی برای روکش نما

سنگ کاری نمای ساختمان از گرانیت. نمای گرانیت روبرو مزایای زیادی دارد. این یک سنگ جامد و جامد است که با جذب کم آب ، مقاومت در برابر سرما و آلودگی مشخص می شود. ازاره گرانیت حتی یک کلبه متوسط ​​را نیز به یک عمارت واقعی تبدیل خواهد کرد. دارای ویژگی های زیبایی بالا ، با یک پالت گسترده ای از رنگ مشخص می شود.

سنگ کاری نمای ساختمان از تراورتن. تراورتن یا سنگ همگن دانه ریز شکننده توف پلی کریستالی آهکی تشکیل شده توسط مواد معدنی کربنات کلسیم (عمدتا آراگونیت با کسر کوچکتر کلسیت). رنگ سنگ تراورتن به رسوب بستگی دارد. در اورال ، سنگ مرمر سفید ، خاکستری ، زرد ، سیاه ، سبز ، صورتی-قرمز وجود دارد. نمای سنگ تراورتن به ساختمان احترام افزوده است.

ماسه سنگ این یک سنگ متخلخل از رنگ خاکستری زرد است. با دوام کمتر از گرانیت و سنگ مرمر ، سبک تر و قابل ملاحظه ای ارزان تر است. از دیگر مزایای ماده ، وزن سبک آن است. این کاملا گرما را در اتاق حفظ می کند ، از مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخوردار است.

سنگ آهک برای رو به نماها از سنگ آهک با ساختار تراکم استفاده می شود. دوام این ماده از گرانیت کمتر است ، اما گرما را به خوبی در اتاق نگه می دارد و اجازه عبور رطوبت را نمی دهد. بیشتر اوقات ، برای دیوارها از سنگ آهک سایه روشن استفاده می شود.

انواع نما

دکوراسیون نما یکی از مهمترین مراحل کار است که برداشت کلی از وضعیت استاد به آن بستگی دارد. معماری ساختمان چهره ملک شما است. تا به امروز ، روش های مختلفی برای اتمام نماها وجود دارد.

بیایید آنها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

۱) متداول ترین و ساده ترین روش مواجهه با نمای ساختمان ، گچ کاری مقدماتی نما است. این محلول ارزان و ساده شامل گچ کاری سطح دیوارها با تثبیت بیشتر سنگ طبیعی روی سطح گچ کاری شده با کمک ترکیبات چسبنده است. این روش اغلب هم در دکوراسیون منازل شخصی و هم در ساختمانهای شهری مورد استفاده قرار می گیرد. در عین حال هزینه های کار با این روش حداقل است. اما این کاملاً کاستی هایی دارد ، مانند:

– محدودیت قالب و ضخامت محصولات ساخته شده از سنگ طبیعی که برای رو به نما استفاده می شود ؛

– عدم اتصال مکانیکی محصولات ساخته شده از سنگ طبیعی ؛سنگ کاری نمای ساختمان.

– محدود کردن وزن محصولات ساخته شده از سنگ طبیعی که برای رو به نما استفاده می شود ؛

۲) روش محبوب دیگر ، نصب نمای تهویه شده است. این نوع تزئینات نه تنها باعث زیبایی ظاهری به ساختمان می شود بلکه باعث ایجاد محافظت اضافی در برابر حرارت نیز می شود. به عنوان یک لایه نهایی ، از مواد مختلفی استفاده می شود ، مانند: ظروف سنگی چینی ، پانل های کامپوزیت ، تخته چوبی. زیبا ترین در بین تمام مواد ، سنگ طبیعی است. نمای آویزان سیستمی متشکل از یک قاب آلومینیومی یا فولادی ضد زنگ است که یک لایه رو به روی آن نصب شده است. خود قاب با استفاده از لنگرهای فلزی به دیوار ساختمان ها متصل می شود. فضای بین دیوار و لایه پایان را می توان با عایق پشم معدنی عایق بندی کرد یا خالی ماند. هوای در گردش در فضا رطوبت موجود در ساختار و دیواره را که به صورت میعانات جمع می شود از بین می برد.

این روش مزایای بسیاری دارد ، مانند:

– به شما امکان می دهد راه حل های معماری نسبتاً پیچیده ای را پیاده سازی کنید.

– عمر مفید ساختار حدود ۴۰-۵۰ سال است

– در ev

فناوری-سنگ-کاری-نمای-ساختمان

آماده سازی برای گرم شدن و کار بر روی عایق بندی نما. قبل از شروع نصب ، بررسی نمای ساختمان که زیرسازی ها باید به آن متصل شوند مهم است. انجام بررسی ژئودتیک ، حذف ابعاد دقیق ساختمان ، بررسی وضعیت دیوارهای تحمل ، انجام آزمایش های رولپلاک لنگر ضروری است. هدف اصلی چنین آزمایشی اطمینان از مقاومت در برابر بارهای اضافی است. پس از این ، یک پروژه در مورد عایق حرارتی ساختمان ایجاد می شود و کارهای عایق کاری انجام می شود.

چیدمان نما. این روش با استفاده از سیمهای هدف ، و همچنین استفاده از لیزر ، رولت ، نوارهای اندازه گیری و یک تئودولیت انجام می شود. فاصله افقی بین محورهای مجاور باید برابر با عرض ورق یا صفحه مواد سوار شود. علامت گذاری از پایین به بالا انجام می شود.

براکت های نصب برای تعمیر براکت ها ، ایجاد سوراخ هایی با مته هایی که برای کار با موادی که از آن نما ساخته شده است ، ضروری است.

نصب راهنماها. بر روی براکت های نصب شده با توجه به مارک ، راهنماهای عمودی را نصب کنید ، که بیشتر بار را می گیرند.

نصب سنگ طبیعی.

فناوری نصب سنگ در نمای زیر ریختن.

۱. آماده سازی پایه برای مواجهه با صفحات گرانیت.
۲. آستر کاری پایه تماس بتن در زیر روکش صفحات گرانیت.
۳. دستگاه ۲armokorkasa “با استفاده از تقویت کننده ، گوشه های فلزی و مش فلزی جوش داده شده ۵۰x50x4 میلی متر بر روی دیوار با استفاده از یک نوار سوراخ شده یا یک سیم اتصال گالوانیزه و لنگر.
۴. کالیبراسیون صفحات گرانیت با دیسک های الماس.
۵. هنگام نصب سنگ برای ریختن به عنوان عنصر پشتیبانی کننده سنگ پایین ، و همچنین “تسمه های تخلیه” از گوشه فلزی استفاده می شود.
۶. هنگام نصب سنگ برای ریختن به عنوان آرماتور اتصال سنگ و قاب آرمو دیواره ، از سیم برنجی به قطر ۳ میلی متر استفاده می شود. سیم با طول متغیر (بسته به نسبت سنگ به دیواره) ، به شکل “T” خم می شود. یک انتهای سیم به یک مش فلزی گره خورده است. انتهای دیگر از بدنه انتهای فوقانی آن در بدنه سنگ لنگر انداخته شده است و در امتداد محور سنگ تا عمق ۲۵ میلی متر محکم شده است ، در هر سنگ کمتر از ۲ نیست. این سیستم نصب دیوار بر روی کلیه سنگها اعمال می شود. سنگ ها با استفاده از چسب-ماستیک بر اساس رزین های پلی استر و سنجاق ها به هم محکم می شوند. شکاف بین سنگها نباید بیش از ۱.۵ میلی متر باشد. با افزایش نسبت سنگ از دیواره بیش از ۲۰ میلی متر ، سیمان پرتلند PC-500 و ماسه بتن M-300 به محلول چسب اضافه می شوند.
۷. پرداخت سطح سنگ.
۸. مفاصل دوغاب.

با انتخاب همکاری با شرکت “MeGran” (“مگان”) ، شما می توانید به نفع کیفیت تضمین شده و رویکرد حرفه ای در حل مشکلات انتخاب کنید.

انواع نمای ساختمان

آنچه در مورد انواع نمای ساختمان باید بدانیم این است که نمای ظاهری و نمای خارجی هر ساختمان است.

طراحی نما یکی از مناطقی است که امروزه معماران به آن توجه زیادی می کنند
زیرا زیبایی و چگونگی نما نشان دهنده هنر و کیفیت کار معمار و طراح ساختمان است.

نمای ساختمان مسکونی همچنین می تواند سلیقه ، علایق ، اعتقادات و سنت های مردم را منعکس کند.

همچنین شکل ظاهری هر واحد مسکونی بسته به شرایط محیطی مانند آب و هوا ، باد و طوفان ، زلزله و میزان آلودگی هوا در مناطق مختلف متفاوت است.

از دیگر عوامل موثر در نمایشگر می توان به عایق بندی در برابر سرما و گرما ، عایق صوتی ، مقاومت در برابر زلزله ، مقاومت در برابر ضربه ، مقاومت در برابر سرما ، مقاومت در برابر آتش و مقاومت در برابر جدا شدن و افتادن از نما اشاره کرد. ، اشاره شده به قابل اجرا بودن در ساختمانهای بلند و سبک بودن.

نمای ساختمان باید در اجرا انعطاف پذیر باشد ،
یعنی دارای موادی است که می تواند در نماها با اشکال مختلف هندسی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین نمای ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که با وجود محافظت از محیط داخلی ، ارتباط خوبی با محیط داخلی داشته باشد.

به عنوان مثال ، امکان تابش نور در داخل و یا استفاده از محوطه سازی در فضای باز وجود دارد.

در زیر انواع نمای ساختمان و برخی از ویژگی های هر یک آورده شده است:

نمای شیشه ای
نمایهای تمام شیشه ای از زمان معماری مدرن به عنوان روکش ساختمان مورد استفاده قرار می گرفته است.

استفاده از نمای شیشه ای علاوه بر زیبایی ، امکان استفاده از حداکثر نور روز را نیز فراهم می کند.

همچنین استفاده از شیشه های دیواری ۲ یا ۳ یک لایه عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسب ایجاد می کند.

استفاده مناسب برای نوع استفاده از شیشه همچنین با توجه به شیشه با قابلیت های خاص (گرم شونده برقی ، شیشه های هوشمند و غیره)
این می تواند مزایا و معایب خاصی داشته باشد.

از معایب نمای شیشه ای می توان به افزایش بیش از حد دمای داخلی ساختمان در فصول گرم و معتدل سال ، احساس کمبود آسایش حرارتی در فصول سرد سال و مصرف زیاد انرژی و آلودگی هوا اشاره کرد.

نمای مرکب
کامپوزیت ها از ترکیبی از دو یا چند ماده جداگانه تشکیل شده اند
ماده بدست آمده از هر یک از اجزا stronger قوی تر و با دوام تر است.

از مزایای نمای کامپوزیت می توان به سبکی ، سهولت مونتاژ ، نگهداری اشاره کرد
با این حال ، کامپوزیت ها از نظر انعطاف پذیری در اجرا عملکرد ضعیفی دارند.

نمای بایرامیکس
بایرامیکس ترکیبی از دانه های سنگ گرانیت و سنگ مرمر با مهره ها و رنگ های متنوع به همراه رزین های طبیعی و مصنوعی است.

این ترکیب به صورت ملات است و پس از خشک شدن ، مانند یک سنگ تزئینی به نظر می رسد.

این نوع نما را می توان در تمام دیوارها از جمله دیوارهای چوبی ، سنگی ، پلاستیکی ، سرامیکی ، سیمانی و دیگر دیوارها اعمال کرد.

مزایای استفاده از Bioramix عبارتند از:

۱- تنوع رنگ

۲- تعمیر و نگهداری آسان

۳- انعطاف پذیری

۴- قابلیت شستشو با آب

بایرامیکس می تواند به راحتی ناهمواری گچ کاری را بپوشاند. نمای بایرامیکس با وجود مزایایی که دارد مورد استقبال جامعه مهندسان و پیمانکاران ساختمان قرار نگرفته است ، زیرا این نما با بافت فرهنگی و سلیقه ایرانی مطابقت ندارد و در مدت زمان کوتاهی جلوه زیبایی شناسی خود را از دست می دهد.

نمای سنگی

سنگ ساختمانی به عنوان یکی از بهترین پوشش ها برای نمای خارجی ساختمان در نظر گرفته شده است. با استفاده از سنگ ساختمانی ، علاوه بر اینکه دوام بالایی به ساختمان می دهد ، می توان بحث های عایق حرارتی و صوتی را نیز بهبود بخشید. به طور کلی از سنگ تراورتن برای نمای خارجی ساختمان استفاده می شود که علاوه بر چسبندگی زیاد ، از نوع رنگی فوق العاده زیبایی است. دارد. سنگ باید با توجه به شرایط آب و هوایی انتخاب شود ، به عنوان مثال ، در مناطق سرد و مرطوب ، سنگ باید تخلخل بسیار کمی داشته باشد ، در غیر این صورت ممکن است به دلیل سرما از بین برود ، یا در مکان هایی که طوفان های شن ایجاد می شود ، ممکن است سنگ در برابر سایش مقاوم باشد . سایش زیاد داشته باشید. هنگام اجرای نماهای سنگی با سنگهای صیقلی ، باید حداکثر اقدامات ایمنی برای اتصال قوی سنگ با بدنه ساختمان رعایت شود. در غیر این صورت ، سنگ احتمالاً از ساختمان جدا شده و می ریزد.

نمای آجری

نوع دیگر نما نمای آجری است که شامل آجرهای سفالی و آجرهای شیلی است. نمای آجری علاوه بر زیبایی ، تنوع و پایداری رنگ ، به دلیل ضریب انتقال حرارت پایین ، نقش عایق حرارتی و خنک کننده ساختمان را دارند البته یکی از نقاط ضعف آن احتمال ایجاد شوره است. امروزه از سیستم های نمای خشک برای افزایش ضریب ایمنی و همچنین مقاومت نما استفاده می شود. در این روش برای اتصال آجرها به جای ملات از تجهیزات فلزی استفاده می شود. در نمای معمول پاداش ، به دلیل استفاده از خمپاره انداز ، سرعت اجرا کم است. اما در سیستم نما خشک به دلیل کمبود ملات در قسمتهای مرتفع ساختمان سرعت بسیار بالایی دارد.

اجرای سنگ کاری ساختمان و نکات آن

سنگ کاری یعنی قرار دادن سنگ در بخش هایی از ساختمان که نیاز به زیبا یا محکم شدن دارند. سنگ کاری در ساختمان باعث زیبایی، لوکس شدن و عایق شدن در برابر گرما و سرما می شود. شمار زیادی از کارفرمایان تمایل دارند در طراحی داخلی فضای مورد نظر خود از سنگ بهره بگیرند. سنگ کاری نیز مانند دیگر عملیات ساختمانی، اصول دارد که باید به آن ها دقت کنید. اگر می خواهید با نحوه اجرای سنگ کاری و نکات آن آشنا شوید، همراه پویانو باشید.

انواع سنگ های ساختمانی
انواع سنگ های ساختمانی
رایج ترین سنگ هایی که در اجرای ساختمان به کار می روند، عبارتند از:

گرانیت
مرمر
تراورتن
شبه گرانیت
می توان گفت که سنگ از پرکاربردترین متریال های مورد استفاده دز صنعت ساختمان می باشد.

انواع خدمات سنگ کاری
انواع خدمات سنگ کاری
سنگ کاری می تواند در بخش های مختلفی از ساختمان به کار رود که به شرح زیر هستند:

سنگ کاری نمای ساختمان
سنگ کاری دیوارهای ساختمان
سنگ کاری راه پله ساختمان
سنگ کاری در طراحی داخلی
سنگ کاری ورودی حیاط

وظایف سنگ کار
سنگ کار باید:

طرح های مد نظر کارفرما را بررسی کرده و در رابطه با آن ها مشاوره ارائه دهد.
سنگ هایی که با نظر و طرح های مشتری تطابق دارند را تهیه نماید.
سنگ ها را برای اجرا به اندازه مناسب در بیاورد.
دوغاب و ملات با کیفیت تهیه کند.
سنگ ها را مطابق طرح ارائه شده نصب کند.
ملات اضافی را از پشت سنگ ها پاک نماید.

سنگ کاری راه پله
اجرای راه پله ها و پاگردها معمولا آخرین مرحله عملیات ساخت و ساز است. عموما پس از پایان کف سازی، اجرا سقف کاذب، سرامیک و کارهای دیگری مثل نصب چهارچوب ها و تاسیسات، نوبت به سنگ کاری راه پله و پاگرد می رسد. علت این که اجرای سنگ کاری راه پله ها به آخر پروژه موکول می شود، این است که پلکان برای حمل مصالح ساختمانی، مورد استفاده قرار می گیرند و اگر در ابتدای ساخت و ساز، سنگ کاری شوند، در طی عملیات ساخت و ساز دچار فرسودگی می شوند یا حتی ممکن است بشکنند. به همین خاطر، اجرای سنگ کاری راه پله و پاگرد، آخرین مرحله کار است.

اجرای سنگ کاری راه پله و پاگرد
سنگ کاری راه پله و پاگرد باید پیش از اجرای گچ کاری صورت بگیرد. استاد کاری که کار سنگ کاری را بر عهده دارد، باید دقت زیادی در این کار داشته باشد. ابتدا باید خط تراز مشخص گردد، روی دیوار پاگردها علامت گذاشته شود و کار بدون خطا صورت بگیرد. خط تراز باید در همه طبقه ها مبنا قرار گیرد، زیرا ممکن است ارتفاع طبقه ها با هم فرق داشته باشد.

نسبت استاندارد خیز پله به کف پله
فرمول دوم: یک کف پله + دو خیز پله = ۶۳ سانتی متر

فرمول دوم: یک کف پله + یک خیز پله = ۴۸ سانتی متر

نکات مهم درباره خیز پله و کف پله
ارتفاع پله ها باید ۱۷.۵ سانتی متر باشد تا بتوان راحت از آن بالا رفت.
عمق کف پله را باید ۳۰ سانتی متر در نظر گرفت.
ضخامت پله را بهتر است ۳.۵ سانتی متر در نظر گرفت تا در برابر ضربه مقاوم باشد.
ضخامت کف پله باید از ضخامت دیوار پله بیش تر باشد.

سنگ های مناسب طراحی داخلی
لابی، راه پله و فضای داخل پارکینگ از جمله بخش هایی هستند که برای پوشش دیوارهای آن ها از سنگ استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت که همه سنگ های طبیعی و مصنوعی برای کاربرد در فضاهای داخلی مناسب هستند، زیرا در چنین فضاهایی بحث مقاومت و استحکام سنگ زیاد مطرح نیست و چیزی که اهمیت دارد، طرح و زیبایی سنگ است. با این حال باید توجه داشت که سنگ های دارای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی، مثل تراورتن و گرانیت، در مقایسه با سنگ های معمولی که در فضاهای داخلی به کار می روند، مثل مرمر و چینی، قیمت بیش تری دارند. به همین خاطر بهتر است به جای استفاده از آن ها به سراغ سنگ های ارزان تر بروید. باید در زمان انتخاب سنگ برای فضاهای داخلی به این نکته نیز توجه کرد که سنگ قرار است برای چه قسمتی از ساختمان به کار رود و چگونگی و مقدار شستشوی آن را نیز در نظر گرفت. مثلا سنگی که برای آشپزخانه به کار می رود با سنگ ورودی خانه فرق دارد.

نکات سنگ کاری
سنگ، متریالی است که در گرما و سرما و همچنین تحت فشار، منقبض و منبسط می شود و ممکن است ترک خورده یا حتی جدا شود. این اتفاق در اثر تغییرات دما یا نشست ساختمان روی می دهد.

اسکوپ کردنی یا همان شیار زنی سنگ، تاثیر زیادی در ماندگاری آن دارد. برخی از سنگ ها که ذاتا تخلخل و فرج و سوراخ ندارند، باید حتما اسکوپ شوند تا ماندگاریشان افزایش پیدا کند. سنگ هایی چون گرانیت در صورتی که اسکوپ نشوند، ماندگاری خوبی نخواهند داشت و پس از گذشت مدت کوتاهی می افتند. در اسکوپ کردن، شیارهایی در پشت سنگ ایجاد می شود. برای این کار از فرز استفاده می گردد. ایجاد شیار برای افزایش سطح تماس دوغاب با سنگ است که از افتادن سنگ جلوگیری می کند.

در موقع خرید سنگ برای دیوار و نما بهتر است تراورتن را انتخاب کنید، زیرا تراورتن نسبت به دیگر سنگ ها بهتر به سطوح دیواره و نما می چسبد. علت نیز این است که تراورتن دارای حفره های زیادی روی سطح خود است و به همین خاطر، چسبندگی بهتر با دوغاب دارد. این چسبندگی باعث می شود احتمال سقوط تراورتن پس از سنگ کاری کم شود.

دوغاب ریزی در پشت سنگ، خیلی اهمیت دارد. این کار دارای اصولی است که باید به آن ها توجه کرد. عدم توجه اکثر سنگ کارها به این اصول سبب می شود سنگ ها پس از مدتی ریزش کنند. برای درست کردن دوغاب پشت سنگ باید از ماسه شسته استفاده کرد. به هیچ وجه نباید برای پر کردن پشت سنگ از نخاله استفاده شود. بهتر است سنگ کاری در فصل گرم سال صورت گیرد. دمای زیر صفر درجه برای سنگ کاری خوب نیست، زیرا ممکن است دوغاب یخ بزند. در قسمت هایی که برجسته کاری انجام می گردد، باید حتما از اسکوپ بهره گرفته شود. نسبت ترکیبی سیمان و ماسه شسته باید حتما رعایت شود. دوغاب تهیه شده باید از چسبندگی مناسب برخوردار باشد. برای ریختن دوغاب باید حوصله به خرج داد. نباید برای پشت سنگ از سیمان خشک استفاده کرد.

نوع سیمان و ماسه و مقدار سیمان مورد استفاده برای دوغاب پشت سنگ ها مهم است. اگر برای دوغاب از ماسه شسته استفاده نشود، ممکن است سنگ پس از مدت کمی جدا گردد. عدم به کار بردن دوغاب مناسب سبب شوره زدن سنگ نیز می شود.

پشت سنگ یا همان محل قرارگیری آن باید تمیز باشد. اگر این طور نباشد، اتصال مناسبی بین سنگ و دوغاب ایجاد نمی شود. آلودگی های پشت سنگ ممکن است شامل خاک و چربی باشد.

دیده شده که برخی اوقات به جای استفاده از دوغاب برای پر کردن پشت سنگ، سیمان خشک یا نخاله به کار می رود. این کار اصلا درست نیست و نباید انجام شود، زیرا دوغاب، نقش چسب را ایفا می کند.

برای همه سنگ ها (خصوصا در محل هایی سنگ در ارتفاع بالای یک متر قرار می گیرد) باید از نصب سیم و کلیپس استفاده کرد. اجرای اسکوپ باید به گونه ای باشد که سنگ ترک بر ندارد و نشکند.

سیم و کلیپس اسکوپب باید حتما گالوانیزه باشند تا در اثر تماس با دوغاب و با گذشت زمان خورده نشوند.

پشت سنگ ها نباید گچ وجود داشته باشد، زیرا اگر این طور باشد، پس از ریختن دوغاب، گچ باد می کند و سنگ را از جا می کند.

باید توجه کرد که بین سنگ ها ناخنک نیز وجود نداشته باشد.

شاقول بودن سنگ ها در زمان سنگ کاری باید کنترل شود، زیرا اگر این کار صورت نگیرد، در زمان ریختن دوغاب، احتمال بیرون زدن سنگ و ترک خوردنش ایجاد می شود.

پیش از ریختن دوغاب، باید سنگ را به وسیله لقمه های سنگی یا شمشه به ترازهای پایینی وصل کرد تا در اثر فشاری که از ریختن دوغاب حاصل می شود، سنگ از جای خود در نیاید.

اگر برای نگه داشتن موقت سنگ از چسب های فوری استفاده شود، باید اجازه داد چند روز بگذرد و مقاومت اولیه خود را از دست بدهد تا در زمان کندن، سنگ از جا در نیاید.

برای انجام سنگ کاری راه پله باید قبل از شروع کار، تراز پله اول و آخر با هم بررسی شود.

در بازسازی ساختمان پیش از آغاز سنگ کاری کف پله ها، باید روی بدنه راه پله حداقل یک سنگ اجرا گردد تا سنگ کف پله به صورت کامل به سنگ بدنه چسبیده و ظاهر خوبی به کار بدهد.

بعد از اتمام سنگ کاری و وقتی دوغاب به طور کامل خشک شد، باید لقمه ها از بدنه جدا شوند و با استفاده از ملات خمیری پودر سنگ و سیمان با پودر رنگ مشابه سنگ بدنه، بندکشی صورت بگیرد. دقت کردن در بندکشی می تواند اشکال های سنگ کاری را از چشم بپوشاند.

سنگ هایی که ظاهر زیبایی دارند، بهترین گزینه برای استفاده در فضاهای داخلی هستند. طراحان دکوراسیون داخلی از سنگ های طبیعی بیش تر استقبال می کنند، زیرا این سنگ ها با انواع سبک های طراحی داخلی مثل مدرن و کلاسیک، هماهنگ هستند.

در انتخاب سنگ برای فضاهای داخلی باید به عواملی مثل نگهداری آسان، شستشوی آسان، مقرون به صرفه بودن و عایق بودن نیز توجه کرد. این ها از محاسن سنگ های طبیعی هستند و به همین خاطر، این سنگ ها انتخاب خوبی برای طراحی داخلی می باشند.

سنگ هایی مانند مرر به خاطر این که فضای داخلی با ناملایمات جوی در تماس نیستند، گزینه خوبی می باشند. البته برخی کارفرمایان به خاطر طرح و رنگ متنوع تراورتن و سنداستون، این سنگ ها را ترجیح می دهند. این گزینه ها نیز برای طراحی داخلی قابل اجرا هستند و از لحاظ فنی، مشکلی را سبب نمی شوند. اتفاقا این سنگ ها قادرند جلوه خوبی به لابی، پاگرد، راه پله، پارکینگ و دیگر فضاها بدهند.

دیوارهای داخلی پارکینگ برای استفاده از سنگ هایی مثل مرمر، شرایط خوبی دارند، زیرا سنگ هایی که در این فضا نصب می شوند، در معرض نور آفتاب نیستند و با عوامل فرساینده و ضربه ها نیز کم تر سر و کار دارند. مواد مورد استفاده برای شستشو نیز تاثیر خیلی کمی روی مرمر دارند. از شناخته شده ترین سنگ های مرمر ایرانی می توان به انواعی چون مرمر دهبید، کاشمر، آباده، کرم کرمان، خوی، ارومیه، بجستان، هرسین، صلصال، گندمک و بسطام اشاره نمود. سنگ مرمر کرم استخوانی دهبید از جمله سنگ هایی است که ظاهری زیبا و همه پسند دارد و می تواند ظاهری روشن و صیقلی به دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر شما ببخشد.

با پیشرفت فناوری های جدید تولید سنگ، انواع جدیدی از سنگ ها عرضه شده اند که برای کاربرد در دکوراسیون فضاهای داخلی، خیلی مناسب و زیبا هستند. این سنگ ها، سنگ آنتیک نام دارند و برای تزیین دیوارهای داخلی فضاهایی مثل نشیمن به کار می روند. سنگ آنتیک، سنگی با برش متفاوت و بدون ساب است که زیبایی منحصر به فردی دارد.

با وجود این که گزینه های بسیار متنوعی در میان سنگ های مورد استفاده برای دکوراسیون داخلی وجود دارد، ممکن است به خاطر شرایطی مثل کم بودن نور طبیعی، رطوبت بیش از حد، نیاز به شستشوی زیاد، قرار گرفتن در برابر عوامل فرسایشی یا نیاز به براق بودن سطح سنگ، محدودیت هایی در انتخاب نوع سنگ به وجود بیاید. مسلما چنین محدودیت هایی باعث می شود گزینه های پیش روی شما کاهش پیدا کنند.

با این که این روزها سنگ مرمر به خاطر جلا و تنوع بی نظیری که در رنگ، طرح و قیمت دارد، محبوبیت زیادی برای استفاده در دکوراسیون داخلی پیدا کرده، نمی توان از زیبایی خاص و تنوع بی نظیر سنگ هایی مثل تراورتن و آنتیک گذشت. حتی با ترکیب سنگ های مذکور نیز می توان فضای بسیار زیبایی خلق نمود.

 

 

1 نظر
  1. admin می گوید

    سنگ تراورتن خیلی مقاوم است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.